בריוש

בשנת 2011 החליטה הקונדיטורית חגית שטרן לעזוב את עבודתה כמנהלת לוגיסטית בחברת הרכבים העולמית "פורד" בבלגיה, כדי להגשים חלום ישן שלה. את רזי הבולונז'ורי והאפייה הצרפתית היא למדה ב-Perpigan שבצרפת, ולאחר

אוקטגון מארחת את יקב וורטמן

מסעדת אוקטגון הוותיקה, שפועלת כבר 17 שנים, הנהיגה לאחרונה מסורת חדשה – פעם בחודש היא מציעה ארוחת קונספט שמשלבת מנות ויינות שתואמים להן. מחיר ארוחה כזו היא בסך 200 ₪ לסועד, והמנות הן...
דף הבית >> אמנות >> תערוכות חדשות >> גלריה עין הוד: דורית מנטל / הוטנטוט
 

 

גלריה עין הוד: הוטנטוט / זוכרים את דורית מנטל 
 

אוצרת: דניאלה טלמור
פתיחה: שבת, 25.3.27, בשעה 11:30
נעילה: 12.4.17 


 

במלאת עשר שנים למותה של דורית מנטל, מהדמויות החיפאיות הבולטות בתחום חיי החברה והתרבות בעיר, מוצגת בעין הוד התערוכה 'הוטנטוט', כשם הגלריה-קפה שניהלה


 

יורם מארק-רייך

אתר כדאי לדעת


 
הזמנה

בגלריה עין הוד מוצגת התערוכה 'הוטנטוט', במלאת 10 שנים למותה של דורית מנטל. דורית ז"ל זכורה לחיפאים רבים כמי שניהלה במשך כשבע שנים את "הוטנטוט", בית קפה-גלריה שהקימה בסמטת עמוס 8, בין הרצל והחלוץ, בשכונת הדר שבחיפה, שם אירחה אמנים צעירים, להקות מתחילות ולהקות ג'ז.

דורית מנטל היתה אמנית ייחודית, וגם פעילה חברתית ופוליטית למען זכויות הפרט, זכויות בעלי החיים ואיכות הסביבה. כעת, במלאות עשור לפטירתה בטרם עת, יזם אחיה הגדול, יובל מנטל, תערוכה של יצירותיה.

מנטל, שפעלה רבות למען התרבות והאמנות בעיר, נפטרה באופן פתאומי בגיל 51, בחוסר כול. אחרי שנים רבות של עשייה ציבורית, היא מצאה עצמה בשולי החברה, בלי שום סיוע. סמוך למותה כתבה אל הרשויות מכתב שבו גוללה את חוסר התמיכה המוחלט שהפגין כלפיה הממסד גם לאחר שהפכה מבעלת גלריה להומלסית. "אני מיואשת," תיארה מנטל את מצוקתה, "אני נופלת בין הכיסאות ואין מושיע," היא כתבה, אך לא ידעה עד כמה קרוב סופה הטרגי.

אוצרת התערוכה, דניאלה טלמור: "היתה לי הזכות להכיר את דורית כשלמדנו יחד באוניברסיטה, ולאחר מכן כשניהלה את הוטנטוט. ראיתי איך השאיפה לחופש, שלום, אור ואהבה היתה שזורה בכל נימי נפשה. היא העניקה השראה לציירים וצלמים רבים, ותמכה באמנים בראשית דרכם. הוטנטוט שימש כמקום מפגש תרבותי, ייחודי ואלטרנטיבי, שכמותו לא נראה עד אז בחיפה, וגם לא קם דומה לו מאז.

לאורך השנים השתלמה דורית מנטל בתחום האמנות הפלסטית. בשנים 1980-1985 למדה רישום, ציור, קולנוע, ותולדות האמנות במכון לאמנות של סמינר "אורנים" בקריית טבעון. בין 1986 ל- 1990 השלימה תואר ראשון באמנות היצירה באוניברסיטת חיפה. בשנים 1993-1995 למדה גרפיקה, אנימציה קלאסית, וידאו וקולנוע במרכז האקדמי לאמנות ועיצוב, ויצ"ו חיפה. ב - 1990 זכתה במלגת ראש החוג לאמנות לסטודנטים מצטיינים באוניברסיטת חיפה, וב-1991 זכתה במלגת קרן און אדלר לאמנים צעירים. ב-2006 הצטרפה למפלגת "עלה ירוק", והיתה מועמדת מטעמה לכנסת.


 
עבודה של דורית. צילום: אדם רינגר

היא נולדה למשפחה ייקית שהגיעה לישראל ממנהיים. אחיה היחיד יובל נולד ב-1935 והיה מבוגר ממנה ב-20 שנים. לכשנולדה דורית חשבו השכנים שהיא בתו של יובל, וטעו. כאשר נולדה מיכל בת יובל 10 שנים אחריה, חשבו שזאת אחות נוספת, וטעו שוב.

דורית למדה בבי"ס הלל (ליאו-בק) ואחרי שירותה בצה"ל כשוטרת עזר בגשרי הירדן, השלימה את תעודת הבגרות מיד אחרי מלחמת יום כיפור. עניינה באמנות הציור והפלסטיקה הובילה גם לדגמן במכללת אורנים במשך לימודי האמנות שם, ואחר כך באוניברסיטת חיפה. לאחר סיום לימודיה שם נרשמה למכללת ויצ"ו בחיפה שבו עסקה בצילום, הסרטה, במאות, ומשחק. בגמר לימודיה חזרה שוב על מסלול הלימודים בויצ"ו – על מנת שתוכל להיעזר בכל מכלול האמצעים שיש לסטודנט שם.

לאחר חיים בזוגיות עם אלכס, אתו נסעה לצרפת וגרמניה, נישאה דורית, באמצע שנות ה-80, לקרני לב, נישואים שהחזיקו שנים ספורים בלבד. אחר כך נישאה לשמעון הניג (שהביא לנישואין את הבת נועה מנישואיו הקודמים). לאחר מכן חייתה מספר שנים בזוגיות עם הזמר והמוזיקאי ערן כרמלי שהיה צעיר ממנה בהרבה. האמנית המתריסה לא רצתה ללדת בעולם אכזר זה. רק בשנתה האחרונה סיפרה פעם לחברה שחבל שלא היתה לאם. גולת חייה היתה מימוש חלומה של גלריה משלה משולבת במסעדה.

בעזרת אחיה יובל בדקו השניים אתרים שונים בהדר עד שנמצא המקום שברח' עמוס 8 בבית ערבי ישן השייך לגב' איצקוביץ, ובו הקימה דורית במאמצים כספיים רבים את הוטנטוט. היא בחרה שם מתריס, כיאה לאמנית מתריסה.

לפתיחה ההוטנטוט באו כ-600-700 איש, כולל ראש העיר עמרם מצנע. היא העסיקה לפעמים צוות של 20 איש. אם בגלל אי ידע בניהול, אם מתוך חמלה על אנשים שהעסיקה, ואם מחמת גניבות של עובדיה – היא נכנסה לקשיים כלכליים. מכירת דירתה ברח' בר גיורא, וגם תמיכה כספית של אמה מדלין לא הספיקו כדי לכסות על החובות. מספר העובדים צומצם למינימום,  והניהול נעשה זמן רב על ידי ליטל שנשאה מאוחר יותר לעדי, בנו של יובל.

דורית עברה לגור בשכירות בדירה שמעל הוטנטוט, והחזיקה כבעבר מספר חתולים רב וכלבים. מזון עבורם היה חשוב לה ממזון וטיפול רפואי עבורה עצמה. עם הקריסה הכספית וצריכה מוגברת של אלכוהול הידרדרה בריאותה, ושיניה נשרו. היא גם נפלה מספר פעמים ברחוב, וכל בקשותיה ותחינותיה מהרשויות לעזרה כזאת ואחרת, כולל עזרה רפואית – נדחו.

עם מעבר בתי המשפט הסמוכים להוטנטוט אל הבניין בעיר התחתית, ירד מספר סועדי הצהרים במידה משמעותית, והקשיים גברו. לאור הקשיים והחובות והעובדה כי היתה מוגבלת בכספים ובבנקים, דורית ייסדה והעבירה את ניהול ההוטנטוט לעמותה. עם פרוץ מלחמת לבנון השנייה, כאשר למעלה מ-10,000 עסקים קרסו – התמוטט גם ההוטנטוט.

הקשר עם אחיה יובל הלך ודעך, וכאשר עזבה את ההוטנטוט ומגוריה הועתקו, לא נודע הדבר ליובל, אלא אחרי מותה. הקשר היחידי בחודשים האחרונים היה באמצעות דוא"ל. לבקר אותה, אי אפשר היה, אומר יובל, כי התביישה במצבה, מה גם שכתובתה היתה סמויה. אולי מחשש שיעוקלו חפציה. בדיעבד, נודע לו כי היא עברה לגור לרחוב בן יהודה עם ידיד, ולכל אחד מהם היה חדר משלו. לא טלפון, לא טלוויזיה, ומעטים היו איתה בקשר.

לכשנפטרה, לא המשטרה הודיעה ליובל, הקרוב היחיד שלה. רק לאחר שעות רבות טלפנו אליו חברים של דורית והודיעו שגופתה הועברה לאבו כביר, שם נמצא ש-80% מעורקי הלב הכליליים היו סתומים. כך שכל מאמץ יכול היה להוביל למותה. זה גם מה שגרם לנפילותיה ברחוב, ולסימני החבלות שאיש לא ידע את מקורם.

ב-1 באפריל 2007 התקיימה הלוויה בשעה 16:00 בבית העלמין תל רגב. דורית ביקשה בעבר, שאם ישיג אותה מלאך המוות, אזי: "אל תעשו לי לוויה, תערכו לי משתה". לוויה עצובה. החברים שרו שירים והבטיחו לארגן ערב לזכרה של דורית.

 
דורית מנטל ז"ל. צילום: יובל מנטל

יובל מנטל, שביוזמתו ובהפקתו קמה התערוכה, הוא בן 81. ועדיין עוסק בייעוץ אקוסטי. יובל: "אילו דורית היתה חיה, היא היתה בת 61 כיום. היה בינינו הבדל של 20 שנה. ההורים ניסו להביא ילדים, ורק 20 שנה אחרי שנולדתי, זה הצליח להם."

"ללוויה לא הביאו כלי נגינה, כי הרבנים לא איפשרו. אבל בשבעה השמעתי יצירות מוזיקליות יפות, ובאו אנשים עם כלי נגינה. עשר שנים עברו מאז המוות, והחלטתי לעשות תערוכה לזכרה. היא השאירה 1000 ציורים וצילומים שלה, לא כולם ממוסגרים. לפתיחה אביא איתי גם פוסטרים שנותרו מתקופת הוטנטוט."

יובל: "היא מתה, כי לא השקיעה אגורה בבריאות שלה. את מעט הכסף שהיה לה, במקום להשתמש בו לבריאותה או לאוכל לעצמה, היא האכילה כ-15 חתולים וכלבים שהיו אצלה בבית. מצאו אותה מתה בבית, ברחוב בן יהודה. התקף לב. היא נולדה בחיפה. גדלה ולמדה כאן, וגם נפטרה כאן."

"זה סיפור עצוב," אומר יובל, "לפתיחה של הוטנטוט הגיעו 700 איש, ביניהם ראש העיר מצנע. לפני הסגירה נוצר ועד הצלה, בהשתתפותו של יונה יהב. כשהיא נפטרה, הספיד אותה שמואל גלבהרט, סגן ראש העיר. היא קיימה 600-700 ארועי תרבות במהלך 7 שנות הפעילות. יותר ממה שהעירייה עושה בתקופה דומה. חשוב לי שיזכרו אותה."

 
 
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
+ שלח משוב

כיצד לבחור את האבוקדו המנצח

כיצד לבחור את האבוקדו המנצח
החורף בפתח ובמדפי הפירות בסופר כבר ניתן למצוא זני אבוקדו בשלים וטעימים. הפרי הבריא והחשוב הזה, המכיל בעיקר שומן בלתי רווי הבריא עבורנו, מכיל בנוסף כמות גבוהה של ויטמיני B, A, E, C ויטמין K וחומצה...
קישור לעמוד המלא

ליבירה: סופשבוע חריף מאוד!

ליבירה: סופשבוע חריף מאוד!
במסעדת ליבירה החליטו לרקוח עבורכם פסטיבל חריף של סופ"ש ארוך ולוהט במיוחד הכולל מנות לוהטות עם פלפלים כמו צ'ילי תאילנדי, צ'יפוטלה, חלפניו, הבנרו, שאטה, פלפל ג'ולוקיה ועוד. תפריט הפסטיבל החריף שרקח השף.
קישור לעמוד המלא

רשת B-FRESH השיקה סניף חדש בקריון

רשת B-FRESH השיקה סניף חדש בקריון
רשת משקאות הבריאות B-FRESH השיקה בסוף השבוע האחרון את הסניף החדש ה-15 בקניון הקריון בקריית ביאליק. הגיע לברך את ניב כהן מבעלי הרשת,גיא קרן מנכ"ל הקניון שנהנה יחד עם כל המבקרים משייק בריא ומרענן...
קישור לעמוד המלא

פאפא ג'ונס: מבצע אקסטרה פריידיי

פאפא ג'ונס: מבצע אקסטרה פריידיי
רשת הפיצריות פאפא ג'ונס יוצאת במבצע אקסטרא פריידיי ותציע ללקוחותיה בכל יום שישי - פיצה מרגריטה משפחתית +5 תוספות ב-55 ₪ כל אחת, בקנייה של 2 פיצות דרך האתר בלבד, בכל סניפי הרשת. רשת הפיצריות פאפא...
קישור לעמוד המלא

רשת BBB משיקה מנות חדשות בתפריט קיץ 2018

רשת BBB משיקה מנות חדשות בתפריט קיץ 2018
הצוות הקולינרי של רשת BBB, בראשותו של שף אילן פנחס, פיתח מנות חדשות שמתווספות לתפריט קיץ 2018. המנות החדשות כוללות המבורגרים מיוחדים, לרבות המבורגרים צמחוניים, מנות עיקריות מגוונות, מנות ראשונות...
קישור לעמוד המלא

יקבי כרמל: חגיגת יין וארוחת ערב מפוארת לקראת ראש השנה

יקבי כרמל: חגיגת יין וארוחת ערב מפוארת לקראת ראש השנה
יקב כרמל הוותיק, שהחל לפעול בשנת 1892, פתח את שעריו לחגיגה של יין וארוחת בשרים נהדרת לכבוד החגים הקרבים ובאים. המארחים היו נדב ארנס (מנכ"ל יקבי כרמל) ויפתח פרץ (היינן הראשי של יקבי כרמל), שהשיקו...
קישור לעמוד המלא

פתיחה חגיגית למסעדת מקאו

פתיחה חגיגית למסעדת מקאו
מאות אנשים הגיעו בערבו של יום שני, 30 ביולי אל מסעדת 'מקאו' שפתחה את שעריה במושבה הגרמנית שבחיפה. המסעדה, בבעלותם של צביקה לוי ואיסמעאיל חלפו, מביאה בשורה אסיאתית קולינארית חדשה לחיפה. השניים לא...
קישור לעמוד המלא

הזרע: חידושים של פירות וירקות לראש השנה 2018

הזרע: חידושים של פירות וירקות לראש השנה 2018
"הזרע" מרכזת מאמצים ביצירת ערך מוסף משמעותי לכל אורך שרשרת האספקה, באמצעות טיפוח ממוקד של זנים ייחודיים של זרעי ירקות ופירות. כבר בימים אלו ניתן למצוא ברשתות שיווק מספר זנים ופיתוחים של "הזרע" שזכו...
קישור לעמוד המלא

פטריקס כובש את הקריות

פטריקס כובש את הקריות
רשת הברים האירים "פטריקס" מתרחבת, והיא השיקה כעת את הסניף השמיני והחדש שלה במתחם ביג קריות. סניף גדול, מעוצב ומזמין שמכיל כ-200 מקומות ישיבה. פאב פטריקס יכול להיות נפלא לחגיגות פרטיות, מפגשי חברים...
קישור לעמוד המלא

הסירים של קאטי - לאן נעלמו המסעדות הרומניות?

הסירים של קאטי - לאן נעלמו המסעדות הרומניות?
שישי, 12 בצהרים. במסגרת פסטיבל מטבח/אמנות שנערך בעיר התחתית של חיפה במהלך הסופ"ש האחרון, התקיימה במסעדת 'הסירים של קאטי' ברחוב קיבוץ גלויות 34, ארוחה על טהרת האוכל הרומני הביתי, כשבמהלכה התקיים גם...
קישור לעמוד המלא

ליקר מרקט משיקה את משקאות הקיץ

ליקר מרקט  משיקה את משקאות הקיץ
חנות היין והמשקאות "ליקר מרקט XO" בבעלותה של חגית כץ, שבמרכז ביג קריות, השיקה בשבוע שעבר, באירוע למוזמנים בלבד, את משקאות הקיץ המובילים. למעלה מ-100 מוזמנים שנמנים על רשימות הסלב הנכונות הגיעו לטעום..
קישור לעמוד המלא

נשים מבשלות: סיורי רמדאן בעכו העתיקה

נשים מבשלות: סיורי רמדאן בעכו העתיקה
המציאות הקשה בארץ היא שלנשים מבוגרות בפריפריה יש מעט מאוד אפשרויות תעסוקה. אפילו אם יש להן השכלה מקצועית, היצע העבודות הינו מאוד מצומצם. מיזם חברתי כלכלי בשם "נשים מבשלות" רוצה לשנות את המצב הקיים...
קישור לעמוד המלא

רק בשר: מנת sizzling לוהטת ומבעבעת

רק בשר: מנת sizzling לוהטת ומבעבעת
רק בשר, הרשת אשר הביאה את הבשר הישראלי לקדמת הבמה ומאכילה אלפי סועדים בשבוע, ממשיכה להפתיע ולחדש בתחום הבשר ומציעה מנה ייחודית וחדשנית. המנה נקראת sizzling מלשון sizzle, וכשמה כן היא...
קישור לעמוד המלא

בלאק: תפריט חברתי לקראת המונדיאל

בלאק: תפריט חברתי לקראת המונדיאל
רשת בלאק בורגר יוצאת בתפריט חברתי חדש לקראת שידורי המונדיאל, כאשר בכל התקופה הספורטיבית, יוצע תפריט ייחודי לחברים הכולל קומבינציות אוכל, בירה ושתייה במחירים מאתגרים!...
קישור לעמוד המלא

איטליאנו דה לה קוסטה: סעודת אלף לילה ולילה

איטליאנו דה לה קוסטה: סעודת אלף לילה ולילה
את מסעדת 'איטליאנו דה לה קוסטה' אני אוהב במיוחד, ולכן כאשר התקשרו ושאלו אותי אם אני ספונטני ובא לי להגיע לסעודת אלף לילה ולילה שם, מיד עניתי בחיוב. הסעודה הזו התקיימה ביום רביעי, 9 במאי, במסגרת...
קישור לעמוד המלא

לייבסיטי - בניית אתרים