בריוש

בשנת 2011 החליטה הקונדיטורית חגית שטרן לעזוב את עבודתה כמנהלת לוגיסטית בחברת הרכבים העולמית "פורד" בבלגיה, כדי להגשים חלום ישן שלה. את רזי הבולונז'ורי והאפייה הצרפתית היא למדה ב-Perpigan שבצרפת, ולאחר

אוקטגון מארחת את יקב וורטמן

מסעדת אוקטגון הוותיקה, שפועלת כבר 17 שנים, הנהיגה לאחרונה מסורת חדשה – פעם בחודש היא מציעה ארוחת קונספט שמשלבת מנות ויינות שתואמים להן. מחיר ארוחה כזו היא בסך 200 ₪ לסועד, והמנות הן...
דף הבית >> אמנות >> תערוכות חדשות >> אודיטוריום חיפה: מרוקו שלי
 

 

אודיטוריום חיפה: מרוקו שלי

תערוכת צילומים של תמר מגדל


אוצרת: שולי פויר שינולד

15.5.2016- 8.6.2016

פתיחה: שבת, 21.5, בשעה 11:00


 

בגלריית האודיטוריום תיפתח בבוקר שבת, 21 במאי, תערוכת צילומיה של תמר מגדל – 'מרוקו שלי', ובה 50 צילומים המתעדים נופים, דמויות ואווירה


 

יורם מארק-רייך /

אתר כדאי לדעת


 
ההזמנה לתערוכה
בבוקר שבת, 21 במאי, בשעה 11:00, תיפתח בגלריית האודיטוריום תערוכת צילומיה של תמר מגדל – 'מרוקו שלי'. בתערוכה מעל 50 צילומים בגדלים שונים. מגודל A3 ועד גודל 70/50 ס"מ. כולם פותחו עם למינציה מבריקה.

"בשבילי כל צילום הוא סיפור וזיכרון וחוויה ורגש," היא אומרת. "הבחירה היתה לי קשה, כי אני קשורה לצילומים שלי כאילו היו ילדיי. הבחירה נעשתה בעזרתה של האוצרת שולי פויר שינולד, מתוך 2400 צילומים שאיתם חזרתי מטיול בן 12 ימים במרוקו בחודש מרץ אשתקד."

"מרוקו משכה אותי מאד. אהבתי את הצבעוניות, הרב גווניות, הרב תרבותיות, והנופים של מרוקו. צילמתי וצילמתי. ואחרי שחזרתי, המשכתי לצפות בתמונות שבמחשב ולחוות מחדש את כל שכיות החמדה ואתרי הטיול. הרגשתי שיש לי חומר נפלא לתערוכת יחיד. בזכות האוצרת, הפך החלום שלי למציאות."

את המצלמה הראשונה רכשה תמר בשנת 1969, עם שובה משהות בת שנה וחצי בלונדון. מאז היא מצלמת. היא השתתפה בקורס צילום בבצלאל, שעסק בעיקר בשיטות הפיתוח של אז בחדר חושך ובטכניקות של צילום סטילס בשחור לבן. המצלמה תמיד איתה, והיא מצלמת את כל מה שיפה בעיניה או מרגש אותה: אנשים, ילדים, תינוקות, נופים, טבע, פרחים, אווירה. תמר: "הצילום שלי הוא ספונטני ומהבטן. איני רוצה ללמוד צילום כדי לא 'לקלקל' את האותנטיות . הוא נע בין התשוקה לתעד את הרגע החולף לבלי שוב, לבין חיפוש הצד האמנותי של התמונה. המצלמה בשבילי היא כלי ביטוי. חשובה לי מאד הקומפוזיציה, שאני קוראת לה ה'כוריאוגרפיה' של התמונה, וגם ההרמוניה, הצבעוניות, האיזון וההתמקדות באובייקט מרכזי שתפס את עיניי."

מאחורי כל תמונה יש סיפור. "כל תמונה בשבילי היא כמו ילד שלי. המצלמה היא חלק בלתי נפרד ממני ועוזרת לי לקלוט, להנציח, לשמר מראות, מקומות, חפצים, אנשים. המצלמה היא המכחול של הנפש שלי, ובאמצעותה הופך האובייקט שאני מצלמת ליצירה בפני עצמה."

 
נשים בתום יום עמל
 
הנופים מלאי הניגודים, הצבעוניות, האור הבוהק, ההיסטוריה, חיי המסחר השוקקים הבאים לידי ביטוי בשווקים עם הדמויות הצבעוניות של הסוחרים ואנשי המלאכה, נמלי הדייגים בערי החוף כל אלה למול מדבר סהרה הצחיח על הדיונות שלו, כפרי בוץ הרריים, קברי צדיקים ובתי קברות יהודיים, האדריכלות העשירה והמרהיבה של מדרסות וארמונות, ובתוך כל אלה התרבות העממית הכוללת מאכלים אקזוטיים, שטיחים, קרמיקה ותכשיטים, כלי נחושת וצמחי מרפא, המפגש הרב תרבותי בין השפעת המערב והתרבות הצרפתית והספרדית, לבין האיסלם והיהדות על כל העושר ההיסטורי והויזואלי שהותירה שם, כל אלה הותירו עליה חותם בל ימחה.

לפני כשש שנים היא הצטרפה לאגודת האמנים של חיפה, ומאז היא משתתפת בתערוכות קבוצתיות רבות בכל הארץ. בחודש מרץ הוצגה תערוכת יחיד שלה בנושא 'נשים – מישראל, קובה, מרוקו ואוזבקיסטן' לרגל יום האישה הבינלאומי, במרכז הקהילתי של נעמת בשד' מוריה.

תמר (גולדשמידט במקור) נולדה ב-1940 בקיבוץ גבעת ברנר, להורים שעלו לארץ מגרמניה בשנות ה-30. "הוריי נפגשו והתחתנו בקיבוץ  שהיה אז הקיבוץ הגדול ביותר בעולם! ילדותי עברה עלי ב'חינוך המשותף',  בבית הילדים הקיבוצי דאז, עם בני גילי שגדלתי איתם ביחד מהסיר... גדלתי בין פרדסים, שדות, גבעות, פרחים והרבה טבע. אהבתי לרקוד, לשיר, לכתוב, ללמוד, לקרוא, והייתי משחר ילדותי פעילה מאוד בחיי החברה והתרבות בחברת הילדים בה גדלתי."

אביה היה החשמלאי של הקיבוץ ואמה טיפלה בתינוקות. הבית היה מלא באמנות: ספרים, תקליטים, תמונות של ציירים מפורסמים. אביה היה יצירתי ואיש אשכולות – פסל, צלם וצייר חובב. הוא שהקנה לה את אהבתה לאמנות והשפיע על עיצוב אישיותה. "בין תחביביו היו: ציור, פיסול, צילום ונגינה על קלמפפר (מין גיטרה) ומפוחית פה. כשהייתי תינוקת, הורי התגרשו והתחתנו מחדש בקיבוץ, ונולדו לי מכל אחד מהם אחות ואח. אני הייתי הבכורה והמשותפת היחידה לשניהם, והיתה לכך השפעה רבה על מהלך חיי."

"כשהייתי בת 12 התרחש הפילוג בקיבוץ המאוחד. משפחתי היתה ממפלגת מפא"י - המיעוט בקיבוץ. נאלצנו לעזוב את גבעת ברנר, כפר מכורתי האהוב, ולעבור אל קיבוץ נצר סרני. אירוע טראומטי בכל מובן לבני דורי שחוו את הפילוג ולי באופן אישי. נצר סרני היה אז קיבוץ צעיר בן חמש, שהוקם ע"י שרידי השואה ונקרא באותה תקופה 'נצר בוכנוולד'. זו הייתה הפגישה שלי עם השואה, וחוויתי אותה באופן מאד אישי, רגשי , עמוק וקשה. מעולם לא חדלתי לאהוב ולהתגעגע לכפר מולדתי האהוב גבעת ברנר, ולבני כיתתי שנשארו שם רובם ככולם. התנחמתי בלימודים. בפעילות חברתית ותרבותית, בהדרכת חברת ילדים צעירה, ובעיקר במחול."

מגיל צעיר למדה תמר מחול ומצאה בו את הביטוי האמנותי שלה. היא למדה והוסמכה כמורה לחינוך גופני. "בשנות ילדותי ונעוריי רקדתי וחלמתי שאהיה רקדנית. הערצתי את מרתה גרהאם וראיתי כל מופע שלה בארץ ובלונדון."
 
תמר מגדל לצד תמונה של מוכר שטיחים ממרקש
 
אחרי תפקיד מאתגר במסגרת שנת שירות ושירות צבאי בתפקיד מ"כית בבה"ד 12, התחתנה בגיל 20 ועברה לקיבוץ יפתח בגליל העליון. בגיל 23 התגרשה, ופנתה ללמוד חינוך גופני בסמינר הקיבוצים בתל אביב. בגיל 27 עזבה את הקיבוץ ונדדה במשך כמה שנים בין לונדון, מדרשת שדה בוקר, ירושלים וארה"ב. היא עבדה בעבודות שונות, למדה אנגלית והשתלמה בתחומים שונים. בירושלים לימדה חינוך גופני ושחייה באוניברסיטה העברית בגבעת רם, והיתה גם סטודנטית. "הגשמתי משאת נפש שלי ועשיתי תואר B.A  בחוגים לתולדות האמנות ותולדות התאטרון".
 
"בגיל 34 נישאתי לאורי מגדל, שהיה חיפאי מיום לידתו ופטריוט גדול של העיר חיפה. אורי היה אלמן עם 3 בנות. עברתי לחיפה בשנת 1975, ומאז התמקדתי בעיקר בגידול הבנות. בחיפה לימדתי חינוך גופני באוניברסיטת חיפה, בבית רוטשילד, במועדון הספורט דניה, בבית הרופא, וגם פתחתי סטודיו פרטי שלי. במקביל, עשיתי קורס למדריכי ריקודי עם מוסמכים, ולמדתי במשך 20 שנה את שיטת 'מחשבת הגוף' בתל אביב אצל יוספה מיכאלי, יוצרת השיטה. בשנת 1983 יצאנו לשליחות המדינה לקוסטה ריקה. שם היינו 3 שנים. אורי, שהיה חבר אגד ומומחה למכונאות ולאוטובוסים, בנה שם צי אוטובוסים חדיש ומודרני. אני עסקתי שם בהוראה בביה"ס היהודי ובהדרכת חוגים לריקודי עם ישראלים בקהילה היהודית ובהופעות בחגים. שנינו אהבנו מאד לטייל בארץ ובעולם ולחוג את חגי ישראל ואירועים משפחתיים מלאי תוכן וערכים. הנחלנו זאת לבנותינו, והן המשיכו והנחילו לנכדינו."

 
ברבר מהכפר חמלייה בסהרה
 
מחלון דירתה בבניין רב קומות בשכונת רמת בגין נשקף נוף מרהיב של שכונת הוד הכרמל (דניה), בית אורן, האוניברסיטה, הר הכרמל הירוק והנפלא, הים , עתלית ודרומה עד ארובות חברת החשמל בקיסריה ומזח הפחם בחדרה. "יש לי משפחה גדולה שכוללת 3 בנות, 3 חתנים, 10 נכדים נהדרים ואהובים ונין. בעלי האהוב אורי מגדל, איתו זכיתי לחיות קרוב ל-40 שנים, נפטר ממחלה בדצמבר 2013. אני עדיין מלמדת ומטפלת בשיטת 'מחשבת הגוף', פעילה בקבוצות ובמסגרות חברתיות שונות, שוחה, מתעמלת, קוראת, ומרבה לצלם."
 
תמר חברה ב"אגודת הציירים והפסלים בישראל - חיפה והצפון". היא השתתפה בתערוכות רבות בבית האמנים ע"ש שאגאל, וכן במוזיאונים ובגלריות בחיפה ובארץ. ביניהן: "מבט לים"- במוזיאון המדעטק בחיפה (2014), "שביל הפרחים" - באודיטוריום (2015), "צילומי תרבויות" - בגלריה נמל יפו בתל אביב (2016). כמו כן, זכתה בפרס הצטיינות בתחרות "הכרמל בעין המצלמה" באודיטוריום חיפה ב-2009, ובמקום השני בתחרות "הכרמל בעין המצלמה", שהתקיימה באודיטוריום ב-2015.

 
ברבר מארח בסהרה
 
מתוך 'דבר האוצרת', שולי פויר שינולד:

"תמר מגדל היא מורה ל'מחשבת הגוף' ויש בידיעת הגוף, בידיעת ההתנהגות, התנועה, חווית התפיסה האישית, במחשבה פנימה, בהרהור עם עצמך, ביכולת הזו להתרכז, להפנים, להכיל ולחוש את אדם והסביבה, כדי להשפיע על תפיסת העולם, האנשים, הנופים, האור, הצבעים, ולהפנים אותם דרך עדשת המצלמה.

זה לא פשוט לתרגם ולצמצם את המרחב האין סופי הנראה לעין הגלויה, דרך עדשת מצלמה לתוצר מוגדר בגודל, חתוך בגבולות בלתי מתפשרים, מתומצת.

היא מפנימה את המראות, מכילה אותם, מנכסת אותם במבט בורר, מבקר, ומאוד אינטימי. תפיסת מרוקו שלה אישית, אוהבת, מרגשת ועוברת במסננת של חוויה עמוקה של מחשבת גוף..."

 
 
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
+ שלח משוב

ליבירה: סופשבוע חריף מאוד!

ליבירה: סופשבוע חריף מאוד!
במסעדת ליבירה החליטו לרקוח עבורכם פסטיבל חריף של סופ"ש ארוך ולוהט במיוחד הכולל מנות לוהטות עם פלפלים כמו צ'ילי תאילנדי, צ'יפוטלה, חלפניו, הבנרו, שאטה, פלפל ג'ולוקיה ועוד. תפריט הפסטיבל החריף שרקח השף.
קישור לעמוד המלא

רשת B-FRESH השיקה סניף חדש בקריון

רשת B-FRESH השיקה סניף חדש בקריון
רשת משקאות הבריאות B-FRESH השיקה בסוף השבוע האחרון את הסניף החדש ה-15 בקניון הקריון בקריית ביאליק. הגיע לברך את ניב כהן מבעלי הרשת,גיא קרן מנכ"ל הקניון שנהנה יחד עם כל המבקרים משייק בריא ומרענן...
קישור לעמוד המלא

פאפא ג'ונס: מבצע אקסטרה פריידיי

פאפא ג'ונס: מבצע אקסטרה פריידיי
רשת הפיצריות פאפא ג'ונס יוצאת במבצע אקסטרא פריידיי ותציע ללקוחותיה בכל יום שישי - פיצה מרגריטה משפחתית +5 תוספות ב-55 ₪ כל אחת, בקנייה של 2 פיצות דרך האתר בלבד, בכל סניפי הרשת. רשת הפיצריות פאפא...
קישור לעמוד המלא

רשת BBB משיקה מנות חדשות בתפריט קיץ 2018

רשת BBB משיקה מנות חדשות בתפריט קיץ 2018
הצוות הקולינרי של רשת BBB, בראשותו של שף אילן פנחס, פיתח מנות חדשות שמתווספות לתפריט קיץ 2018. המנות החדשות כוללות המבורגרים מיוחדים, לרבות המבורגרים צמחוניים, מנות עיקריות מגוונות, מנות ראשונות...
קישור לעמוד המלא

יקבי כרמל: חגיגת יין וארוחת ערב מפוארת לקראת ראש השנה

יקבי כרמל: חגיגת יין וארוחת ערב מפוארת לקראת ראש השנה
יקב כרמל הוותיק, שהחל לפעול בשנת 1892, פתח את שעריו לחגיגה של יין וארוחת בשרים נהדרת לכבוד החגים הקרבים ובאים. המארחים היו נדב ארנס (מנכ"ל יקבי כרמל) ויפתח פרץ (היינן הראשי של יקבי כרמל), שהשיקו...
קישור לעמוד המלא

פתיחה חגיגית למסעדת מקאו

פתיחה חגיגית למסעדת מקאו
מאות אנשים הגיעו בערבו של יום שני, 30 ביולי אל מסעדת 'מקאו' שפתחה את שעריה במושבה הגרמנית שבחיפה. המסעדה, בבעלותם של צביקה לוי ואיסמעאיל חלפו, מביאה בשורה אסיאתית קולינארית חדשה לחיפה. השניים לא...
קישור לעמוד המלא

הזרע: חידושים של פירות וירקות לראש השנה 2018

הזרע: חידושים של פירות וירקות לראש השנה 2018
"הזרע" מרכזת מאמצים ביצירת ערך מוסף משמעותי לכל אורך שרשרת האספקה, באמצעות טיפוח ממוקד של זנים ייחודיים של זרעי ירקות ופירות. כבר בימים אלו ניתן למצוא ברשתות שיווק מספר זנים ופיתוחים של "הזרע" שזכו...
קישור לעמוד המלא

פטריקס כובש את הקריות

פטריקס כובש את הקריות
רשת הברים האירים "פטריקס" מתרחבת, והיא השיקה כעת את הסניף השמיני והחדש שלה במתחם ביג קריות. סניף גדול, מעוצב ומזמין שמכיל כ-200 מקומות ישיבה. פאב פטריקס יכול להיות נפלא לחגיגות פרטיות, מפגשי חברים...
קישור לעמוד המלא

הסירים של קאטי - לאן נעלמו המסעדות הרומניות?

הסירים של קאטי - לאן נעלמו המסעדות הרומניות?
שישי, 12 בצהרים. במסגרת פסטיבל מטבח/אמנות שנערך בעיר התחתית של חיפה במהלך הסופ"ש האחרון, התקיימה במסעדת 'הסירים של קאטי' ברחוב קיבוץ גלויות 34, ארוחה על טהרת האוכל הרומני הביתי, כשבמהלכה התקיים גם...
קישור לעמוד המלא

ליקר מרקט משיקה את משקאות הקיץ

ליקר מרקט  משיקה את משקאות הקיץ
חנות היין והמשקאות "ליקר מרקט XO" בבעלותה של חגית כץ, שבמרכז ביג קריות, השיקה בשבוע שעבר, באירוע למוזמנים בלבד, את משקאות הקיץ המובילים. למעלה מ-100 מוזמנים שנמנים על רשימות הסלב הנכונות הגיעו לטעום..
קישור לעמוד המלא

נשים מבשלות: סיורי רמדאן בעכו העתיקה

נשים מבשלות: סיורי רמדאן בעכו העתיקה
המציאות הקשה בארץ היא שלנשים מבוגרות בפריפריה יש מעט מאוד אפשרויות תעסוקה. אפילו אם יש להן השכלה מקצועית, היצע העבודות הינו מאוד מצומצם. מיזם חברתי כלכלי בשם "נשים מבשלות" רוצה לשנות את המצב הקיים...
קישור לעמוד המלא

רק בשר: מנת sizzling לוהטת ומבעבעת

רק בשר: מנת sizzling לוהטת ומבעבעת
רק בשר, הרשת אשר הביאה את הבשר הישראלי לקדמת הבמה ומאכילה אלפי סועדים בשבוע, ממשיכה להפתיע ולחדש בתחום הבשר ומציעה מנה ייחודית וחדשנית. המנה נקראת sizzling מלשון sizzle, וכשמה כן היא...
קישור לעמוד המלא

בלאק: תפריט חברתי לקראת המונדיאל

בלאק: תפריט חברתי לקראת המונדיאל
רשת בלאק בורגר יוצאת בתפריט חברתי חדש לקראת שידורי המונדיאל, כאשר בכל התקופה הספורטיבית, יוצע תפריט ייחודי לחברים הכולל קומבינציות אוכל, בירה ושתייה במחירים מאתגרים!...
קישור לעמוד המלא

איטליאנו דה לה קוסטה: סעודת אלף לילה ולילה

איטליאנו דה לה קוסטה: סעודת אלף לילה ולילה
את מסעדת 'איטליאנו דה לה קוסטה' אני אוהב במיוחד, ולכן כאשר התקשרו ושאלו אותי אם אני ספונטני ובא לי להגיע לסעודת אלף לילה ולילה שם, מיד עניתי בחיוב. הסעודה הזו התקיימה ביום רביעי, 9 במאי, במסגרת...
קישור לעמוד המלא

פסטיבל DRINKS בעיר התחתית של חיפה

פסטיבל DRINKS בעיר התחתית של חיפה
פסטיבל DRINKS מביא לחיפה את מיטב המיקסולוגים בישראל, לצד עשרות מותגי אלכוהול מובילים מהארץ והעולם, ליומיים של חגיגה צבעונית ושמחה מלאת קוקטיילים מקוריים אשר נוצרו במיוחד עבור הפסטיבל. הפסטיבל יתקיים..
קישור לעמוד המלא

לייבסיטי - בניית אתרים