בריוש

בשנת 2011 החליטה הקונדיטורית חגית שטרן לעזוב את עבודתה כמנהלת לוגיסטית בחברת הרכבים העולמית "פורד" בבלגיה, כדי להגשים חלום ישן שלה. את רזי הבולונז'ורי והאפייה הצרפתית היא למדה ב-Perpigan שבצרפת, ולאחר

אוקטגון מארחת את יקב וורטמן

מסעדת אוקטגון הוותיקה, שפועלת כבר 17 שנים, הנהיגה לאחרונה מסורת חדשה – פעם בחודש היא מציעה ארוחת קונספט שמשלבת מנות ויינות שתואמים להן. מחיר ארוחה כזו היא בסך 200 ₪ לסועד, והמנות הן...
דף הבית >> תיאטרון ומחול >> מחול >> אירית אלמוג: לרקוד ולעצור
 

 

אירית אלמוג: לרקוד ולעצור


 

אירית אלמוג ויתרה על קריירת מחול בינלאומית פעמיים, לראשונה – כדי לא לפגום בלימודים, ובשנייה – כדי להתגייס לצה"ל ## כיום היא בצדו השני של המתרס, מייעצת לאכול נכון סביב אימוני בלט והופעות ## אבל הקשר עם המורה המיתולוגית שלה לבלט, אילנה פסטרנק, נשמר עד עצם היום הזה


 

יורם מארק-רייך

אתר כדאי לדעת


 
אירית אלמוג. אלבום פרטי 
 
אירית אלמוג נחשבה לאחת מרקדניות הבלט המבטיחות של חיפה, עם זכייה בתחרות בינלאומית חשובה בגיל 15, שכמעט והובילה אותה למסלול בטוח של קריירה בינלאומית, אך כאשר הגיע מועד הגיוס העדיפה למלא את חובתה האזרחית, ובזאת באה לסיום הקריירה שלה בתחום הריקוד.

אירית נולדה בחיפה לפני 45 שנים להורים שעלו מרומניה, הבת הצעירה מבין שתיים. בגיל 5, לאחר שהומלץ להוריה למצוא לה מסגרת ספורטיבית (שחייה או התעמלות אומנותית או בלט) שתטפל בעקמת שהתגלתה אצלה בגב, נמצא עבורה המקום הקרוב ביותר למקום מגוריה דאז ברחוב אבא הלל סילבר, שבנווה שאנן – בית אבא חושי, שם תפעלו אדם פסטרנק ז"ל ואשתו אילנה את בית הספר שלהם למחול שגדל והתפתח.
 
אירית: "בתחילה השתלבתי בקבוצת משחקי המחול של בית הספר, ובתוך זמן קצר קודמתי לקבוצת הבנות הבוגרות. באותה עת למדתי לנגן גם בפסנתר, אך עם העלייה בתדירות שיעורי הבלט והחזרות להופעות, נאלצתי לבחור בין השניים ובחרתי באהבה גדולה ובביטחון רב בבלט."

 
אירית אלמוג עם אילנה פסטרנק
אילנה פסטרנק זוכרת היטב את המפגש הראשון עם אירית והוריה. "היא באה לסטודיו כי ההורים ראו שיש לה גב מכופף. הביאו אותה כדי לסדר לה את הגב. זה בהחלט עזר. וחוץ מזה היא התאהבה בריקוד. הגיעה חמש פעמים בשבוע לסטודיו. אני חושבת שהיא ראתה אותי ואת אדם יותר מאשר את ההורים שלה באותה תקופה. היא ענתה לכל התנאים שדרושים לרקדנית מקצועית. גם גוף מעולה וגם כוח רצון. גילינו שהיא רצינית, קולטת מהר, ויש לה רגליים טובות. אדם העביר אותה לכיתה מתקדמת רב-גילאית. היא היתה ילדה סגורה יחסית, אבל מאוד מאוד מוכשרת."

אילנה: "היו לי אינספור תלמידים. אני חושבת שכל חיפה למדו אצלי. כשאני הולכת ברחוב ואומרים לי שלום, אין לי מושג אם אלה תלמידים לשעבר או הורים של תלמידים. אני מלמדת כבר 45 שנה... את אירית אני זוכרת כי היא היתה ילדה מיוחדת. זו היתה כיתה של תלמידים מוכשרים. עניין של מזל. איתה בכיתה היו מיכל וסרמן ורונלה רוטמן, שכיום הן מורות שמלמדות בחיפה. עדיין לא היו אז לימודי מחול מלבדנו, המורה ליה שוברט עזבה בסוף שנות השבעים את חיפה, וכולם זרמו אלינו. השיעורים ניתנו חמש פעמים בשבוע. כל אחד מהם יכול היה להפוך לרקדן מקצועי. רק 2 בנות הפכו לרקדניות מקצועיות."

אירית השתתפה בכל הפקות בית הספר למחול של אדם ואילנה, כמו גם בהפקות להקת הבלט חיפה, בחלקן כסולנית. במקביל, היא שקדה על לימודיה, שהיו חשובים לה עד מאד. "בכל רגע פנוי למדתי, ובמקביל האזנתי לתכניות של 'קול המוסיקה' ברדיו, ובימים חופשיים הקלטתי מהשידורים בכבלים על קלטות וידאו עשרות הפקות בלט קלאסי מרחבי העולם, וצפיתי בהן שוב ושוב."


 
אירית עם אלי לזר, מזכרת מהתחרות בג''קסון מיסיסיפי, 1986

היא הוכיחה את עצמה כרקדנית מצטיינת, התמידה במשך כל השנים באימונים, וכאשר מלאו לה 15, פנו אליה אדם ואילנה והודיעו לה שהיא נבחרה לייצג את ישראל ואת הלהקה בתחרות בינלאומית בבלט שתיערך בקיץ 1986 בג'קסון מיסיסיפי שבארה"ב, יחד עם הפרטנר שלה בלהקה באותה תקופה – אלי לזר, שכיום משמש כמנהל האמנותי והכוריאוגרף של "להקת נס ציונה", עיר מגוריה של אירית בעשור האחרון. תחרות חשובה זו מתקיימת בכל שנה במקום אחר בסבב שנע בין ארה"ב, בולגריה, רוסיה ופינלנד.
 
"בעת ההכנות המוקדמות לתחרות," מספרת אירית, "חשתי צורך לדייק את גופי עד כדי רזון עז, והמעטתי מאד באכילה עד שירדתי ירידה דרסטית במשקלי. אדם ואילנה דאגו לשלומי, ולפני כל חזרה או שיעור, ישבו עמי בקפיטריה של בית אבא חושי לארוחת טוסט דשנה כתנאי הכרחי לפעילותי באותו היום."
 
"בתחרות הופענו, אלי ואני, בפה-דה-דה מתוך הבלט המרהיב 'היפהפייה הנרדמת' של צ'ייקובסקי. במהלך ההופעה צפו בנו מנהלי להקות מרחבי העולם. בסיום התחרות, פנו אל אדם ואילנה בני זוג שמנהלים בית ספר בינלאומי למחול מברלין, וביקשו להזמין אותי לעבור ללהקות בלט במינכן ובמונטריאול, תוך הבטחה לגייס את הקהילות היהודיות המקומיות שידאגו לאמץ אותי ולדאוג ללימודיי ולכל צרכיי".

 
אירית עם אלי לזר

אילנה נזכרת: "כשחזרנו לחיפה מהתחרות במיסיסיפי, בני הזוג הגרמני שמנהל בית ספר מקצועי בברלין שמוציא רקדנים בינלאומיים, כל כך התלהבו ממנה שהם רדפו אחריה עד לישראל. הם פנו אל אדם ואליי והציעו לנו כסף, סדר גודל של 30,000 דולר של אז, כדי שנאפשר לה לעבור אליהם. הם הבטיחו שיתנו לה דירה שכורה בברלין וידאגו לכל מה שהיא צריכה. הסברתי שזו לא החלטה שלנו, ולא תלוי בנו. הפניתי אותם להורים שלה. ההורים העדיפו שהיא תמשיך ללמוד בגרות, וזה לא יצא לפועל. הם באו פעמיים לחיפה כדי לשכנע אותה. טיילנו איתם, הראינו להם את יד ושם. אירית די נשברה מזה. כך בעצם היא ויתרה על קריירה בינלאומית. היא היתה רק בת 15. הכי צעירה בתחרות..."

אירית: "לצערי הרב, הוריי, שדאגו לשלומי כנערה צעירה בת 15, לא אישרו את יציאתי. המשכתי לרקוד ולהופיע במשך שלוש שנים נוספות בלהקת הבלט חיפה עד לגיוסי בקיץ 1989. באותה עת, עדיין לא היה קיים בצה"ל מעמד של 'רקדן מצטיין' או 'רקדן פעיל', ולאור העובדה ששירות צבאי היה חשוב בעיניי, ורציתי לחוש ככל בנות חיפה וישראל, נאלצתי לעזוב את הבלט ולהתגייס לצה"ל לטובת שירות חובה בן שנתיים. הצטערתי על כך עד מאד במשך שנים רבות."
 
מאז קיץ 1989, עת התגייסה לצבא, היא כבר לא רוקדת בלט. לדבריה, הפסקה של שנתיים בבלט קלאסי איננה מאפשרת חזרה מקצועית וראויה. אירית: "היו שתי תקופות בחיי שרקדתי לזמן קצר מחול ישראלי בלהקת גבעתיים של הכוריאוגרף עמוס קב ובלהקת אדר כרמים של הכוריאוגרפית סילבי נאמן, אך לא בלט קלאסי."
 
בסיום השירות היא נישאה לאיתן, גם הוא תושב חיפה לשעבר (בינתיים נפרדו דרכיהם לפני כשש שנים), והם יצאו לשליחות דיפלומטית בדרום אמריקה, ללימה, בירת פרו, שם שימש איתן כמספר שתיים בשגרירות במשך שנתיים. משם הם המשיכו לשליחות בת שלוש שנים באטלנטה, ג'ורג'יה שבארה"ב.

 
אירית בתמונה מהזמן האחרון. צילום: אלעד סורקיס

באותה העת, החליטה אירית להגשים חלום ילדות שלה וללמוד תזונה ודיאטה באוניברסיטת ג'ורג'יה. היא נהנתה מהלימודים ואפילו נבחרה כמצטיינת דיקן במשך שנתיים. במקביל, היא עבדה במחלקה הקונסולרית של הקונסוליה.

כעבור שלוש שנים שבו בני הזוג ארצה, והיא השלימה את לימודיה בפקולטה לחקלאות של האוניברסיטה העברית ברחובות. "הלימודים המשיכו להיות מרתקים עבורי. עברתי סטאז' מטעם משרד הבריאות בבית חולים קפלן ברחובות, ובסיומו מוניתי  לדיאטנית האחראית על היחידות לטיפול נמרץ נשימתי וטיפול נמרץ לב בבית החולים. עבודה מאתגרת, מעניינת מאין כמותה ומעשירה. חשתי שאני נותנת תרומה גדולה לבריאות החולים הקריטיים ולבית החולים. עבדתי במסגרת צוות היחידה לתזונה של בית החולים."
 
"באותה עת נולד בני הבכור, איתי, כיום בן 18, תלמיד כיתה י"ב ושחקן כדוריד מוכשר. כעבור זמן קצר, איתן, בעלי דאז, קיבל מינוי לשמש כראש הנציגות, כקונסול ישראל בקונסוליה בריו דה ז'נירו בברזיל. שהינו שם כשנתיים, ושם גם נולד בני הצעיר, אלעד. משנסגרה הקונסוליה עקב צמצומים כספיים של משרד החוץ, הועברנו לשגרירות ישראל בברזיליה, בירת ברזיל, לשלוש שנים נוספות."
 
"לאחר שובנו ארצה, שבתי לשמש כדיאטנית טיפול נמרץ, וכעבור כשנה אובחנתי עם סרטן שד. זה היה לפני כעשור. בשנה וחצי הבאות טופלתי כמקובל בניתוח, טיפולים כימותרפיים והקרנות והחלמתי לחלוטין. מאז אני מבצעת מעקבים שנתיים ובריאים. עם האבחון הטראומתי, נאלצתי לעזוב את עבודתי בבית החולים עקב סביבה מזוהמת ולא מתאימה עבורי בעת הדיכוי החיסוני של הטיפולים הכימותרפיים. באותה תקופה גם התפתחו שתי הקליניקות הפרטיות שלי לייעוץ תזונתי  בביתי שבנס ציונה וברמת אפעל שליד בית החולים תל השומר. כיום, אני מתחזקת את שתי הקליניקות האלה ומקיימת ייעוצים לחברות מזון, הרצאות ולימודים אקדמיים מתקדמים."
 

לאירית יש מסר חשוב לילדות שמתחילות את דרכן בתחום הבלט: "אם אתן מתגלות כבעלות כישרון ומבנה גוף מתאים, הרי שהתמדה, מסירות ואהבה גדולה לבלט יביאו בצדן הצלחות, הנאות והרבה מאד סיפוק ייחודי. הבלט מעצב את אישיותנו ומתווה את המשך דרכנו. במקרה שלי, עברתי לצד השני של העיסוק במחול, וכיום אני משמשת כדיאטנית ספורט קלינית שמייעצת ומלמדת רקדנים ורקדניות לאכול נכון סביב אימוני הבלט וההופעות, כמו גם באופן שיאפשר את מיצוי כשרונם ועבודתם הקשה."
 
עד היום השתיים שומרות על קשר. המורה והתלמידה של פעם הפכו לחברות. אילנה: "אנו נפגשות, שותות קפה ביחד, מרכלות קצת. היא תלמידה שהפכה להיות גם חברה. היא כמו הבת שלי מבחינה מסוימת."


 
 
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
+ שלח משוב

כיצד לבחור את האבוקדו המנצח

כיצד לבחור את האבוקדו המנצח
החורף בפתח ובמדפי הפירות בסופר כבר ניתן למצוא זני אבוקדו בשלים וטעימים. הפרי הבריא והחשוב הזה, המכיל בעיקר שומן בלתי רווי הבריא עבורנו, מכיל בנוסף כמות גבוהה של ויטמיני B, A, E, C ויטמין K וחומצה...
קישור לעמוד המלא

ליבירה: סופשבוע חריף מאוד!

ליבירה: סופשבוע חריף מאוד!
במסעדת ליבירה החליטו לרקוח עבורכם פסטיבל חריף של סופ"ש ארוך ולוהט במיוחד הכולל מנות לוהטות עם פלפלים כמו צ'ילי תאילנדי, צ'יפוטלה, חלפניו, הבנרו, שאטה, פלפל ג'ולוקיה ועוד. תפריט הפסטיבל החריף שרקח השף.
קישור לעמוד המלא

רשת B-FRESH השיקה סניף חדש בקריון

רשת B-FRESH השיקה סניף חדש בקריון
רשת משקאות הבריאות B-FRESH השיקה בסוף השבוע האחרון את הסניף החדש ה-15 בקניון הקריון בקריית ביאליק. הגיע לברך את ניב כהן מבעלי הרשת,גיא קרן מנכ"ל הקניון שנהנה יחד עם כל המבקרים משייק בריא ומרענן...
קישור לעמוד המלא

פאפא ג'ונס: מבצע אקסטרה פריידיי

פאפא ג'ונס: מבצע אקסטרה פריידיי
רשת הפיצריות פאפא ג'ונס יוצאת במבצע אקסטרא פריידיי ותציע ללקוחותיה בכל יום שישי - פיצה מרגריטה משפחתית +5 תוספות ב-55 ₪ כל אחת, בקנייה של 2 פיצות דרך האתר בלבד, בכל סניפי הרשת. רשת הפיצריות פאפא...
קישור לעמוד המלא

רשת BBB משיקה מנות חדשות בתפריט קיץ 2018

רשת BBB משיקה מנות חדשות בתפריט קיץ 2018
הצוות הקולינרי של רשת BBB, בראשותו של שף אילן פנחס, פיתח מנות חדשות שמתווספות לתפריט קיץ 2018. המנות החדשות כוללות המבורגרים מיוחדים, לרבות המבורגרים צמחוניים, מנות עיקריות מגוונות, מנות ראשונות...
קישור לעמוד המלא

יקבי כרמל: חגיגת יין וארוחת ערב מפוארת לקראת ראש השנה

יקבי כרמל: חגיגת יין וארוחת ערב מפוארת לקראת ראש השנה
יקב כרמל הוותיק, שהחל לפעול בשנת 1892, פתח את שעריו לחגיגה של יין וארוחת בשרים נהדרת לכבוד החגים הקרבים ובאים. המארחים היו נדב ארנס (מנכ"ל יקבי כרמל) ויפתח פרץ (היינן הראשי של יקבי כרמל), שהשיקו...
קישור לעמוד המלא

פתיחה חגיגית למסעדת מקאו

פתיחה חגיגית למסעדת מקאו
מאות אנשים הגיעו בערבו של יום שני, 30 ביולי אל מסעדת 'מקאו' שפתחה את שעריה במושבה הגרמנית שבחיפה. המסעדה, בבעלותם של צביקה לוי ואיסמעאיל חלפו, מביאה בשורה אסיאתית קולינארית חדשה לחיפה. השניים לא...
קישור לעמוד המלא

הזרע: חידושים של פירות וירקות לראש השנה 2018

הזרע: חידושים של פירות וירקות לראש השנה 2018
"הזרע" מרכזת מאמצים ביצירת ערך מוסף משמעותי לכל אורך שרשרת האספקה, באמצעות טיפוח ממוקד של זנים ייחודיים של זרעי ירקות ופירות. כבר בימים אלו ניתן למצוא ברשתות שיווק מספר זנים ופיתוחים של "הזרע" שזכו...
קישור לעמוד המלא

פטריקס כובש את הקריות

פטריקס כובש את הקריות
רשת הברים האירים "פטריקס" מתרחבת, והיא השיקה כעת את הסניף השמיני והחדש שלה במתחם ביג קריות. סניף גדול, מעוצב ומזמין שמכיל כ-200 מקומות ישיבה. פאב פטריקס יכול להיות נפלא לחגיגות פרטיות, מפגשי חברים...
קישור לעמוד המלא

הסירים של קאטי - לאן נעלמו המסעדות הרומניות?

הסירים של קאטי - לאן נעלמו המסעדות הרומניות?
שישי, 12 בצהרים. במסגרת פסטיבל מטבח/אמנות שנערך בעיר התחתית של חיפה במהלך הסופ"ש האחרון, התקיימה במסעדת 'הסירים של קאטי' ברחוב קיבוץ גלויות 34, ארוחה על טהרת האוכל הרומני הביתי, כשבמהלכה התקיים גם...
קישור לעמוד המלא

ליקר מרקט משיקה את משקאות הקיץ

ליקר מרקט  משיקה את משקאות הקיץ
חנות היין והמשקאות "ליקר מרקט XO" בבעלותה של חגית כץ, שבמרכז ביג קריות, השיקה בשבוע שעבר, באירוע למוזמנים בלבד, את משקאות הקיץ המובילים. למעלה מ-100 מוזמנים שנמנים על רשימות הסלב הנכונות הגיעו לטעום..
קישור לעמוד המלא

נשים מבשלות: סיורי רמדאן בעכו העתיקה

נשים מבשלות: סיורי רמדאן בעכו העתיקה
המציאות הקשה בארץ היא שלנשים מבוגרות בפריפריה יש מעט מאוד אפשרויות תעסוקה. אפילו אם יש להן השכלה מקצועית, היצע העבודות הינו מאוד מצומצם. מיזם חברתי כלכלי בשם "נשים מבשלות" רוצה לשנות את המצב הקיים...
קישור לעמוד המלא

רק בשר: מנת sizzling לוהטת ומבעבעת

רק בשר: מנת sizzling לוהטת ומבעבעת
רק בשר, הרשת אשר הביאה את הבשר הישראלי לקדמת הבמה ומאכילה אלפי סועדים בשבוע, ממשיכה להפתיע ולחדש בתחום הבשר ומציעה מנה ייחודית וחדשנית. המנה נקראת sizzling מלשון sizzle, וכשמה כן היא...
קישור לעמוד המלא

בלאק: תפריט חברתי לקראת המונדיאל

בלאק: תפריט חברתי לקראת המונדיאל
רשת בלאק בורגר יוצאת בתפריט חברתי חדש לקראת שידורי המונדיאל, כאשר בכל התקופה הספורטיבית, יוצע תפריט ייחודי לחברים הכולל קומבינציות אוכל, בירה ושתייה במחירים מאתגרים!...
קישור לעמוד המלא

איטליאנו דה לה קוסטה: סעודת אלף לילה ולילה

איטליאנו דה לה קוסטה: סעודת אלף לילה ולילה
את מסעדת 'איטליאנו דה לה קוסטה' אני אוהב במיוחד, ולכן כאשר התקשרו ושאלו אותי אם אני ספונטני ובא לי להגיע לסעודת אלף לילה ולילה שם, מיד עניתי בחיוב. הסעודה הזו התקיימה ביום רביעי, 9 במאי, במסגרת...
קישור לעמוד המלא

לייבסיטי - בניית אתרים