בריוש

בשנת 2011 החליטה הקונדיטורית חגית שטרן לעזוב את עבודתה כמנהלת לוגיסטית בחברת הרכבים העולמית "פורד" בבלגיה, כדי להגשים חלום ישן שלה. את רזי הבולונז'ורי והאפייה הצרפתית היא למדה ב-Perpigan שבצרפת, ולאחר

אוקטגון מארחת את יקב וורטמן

מסעדת אוקטגון הוותיקה, שפועלת כבר 17 שנים, הנהיגה לאחרונה מסורת חדשה – פעם בחודש היא מציעה ארוחת קונספט שמשלבת מנות ויינות שתואמים להן. מחיר ארוחה כזו היא בסך 200 ₪ לסועד, והמנות הן...
דף הבית >> אמנות >> תערוכות חדשות >> אידה בלש: בילוי בחיפה
 

 

אידה בלש: בילוי בחיפה 


 

אידה בלש מציגה בפואייה של אולם רפפורט תערוכת צילומים המתעדים את חיפה מזוויות שונות ## פסיפס חיפאי מזווית אישית ## התערוכה תוצג עד 10 בנובמבר


 
מתוך התערוכה. צילומים אידה בלש
 
תערוכת צילומים ששמה 'בילוי בחיפה' מפארת את כותלי הפואייה של אולם רפפורט. התערוכה, שכוללת למעלה מ-50 צילומי צבע המתעדים את חיפה מזוויות שונות, תוצג שם עד 10 בנובמבר.
 
האמנית החיפאית אידה בלש היא זו שהנציחה במצלמתה בתים, נופים, גשרים, חצרות ומה לא. פיסות צבעוניות היוצרות יחד את הפסיפס החיפאי שהיא כל כך אוהבת.
 
לצד התמונות היפות בולטים שני שלטים המבקשים מהצופים בתערוכה להימנע מלצלם אותה. לאמנית יש הסבר משכנע לבקשתה זו: "אני לא רוצה שיצלמו מסיבות של זכויות יוצרים. בנוסף, לפני כמה שנים גם גנבו פיזית שבע תמונות שתליתי במעבר שמתחת לרחוב בלפור. כל הצילומים שנגנבו היו תיעוד של הוואדי. אני מניחה שהגנב הוא תושב הוואדי, או סתם מישהו שאהב את המראות... ביקשתי מעיריית חיפה לאתר את הגנבים בעזרת המצלמות שתלויות שם, והם אמרו שאי אפשר, כי המצלמות לא פועלות... גם כתבה בעיתון לא עזרה להחזיר את העבודות. זה עצוב, כי חלק ממה שצילמתי כבר לא קיים. בתים שנעלמו, גשר רשמייא ששינה את פניו. חיפה משתנה עם השנים..."
 
התערוכה כוללת, כאמור, עשרות צילומים צבעוניים. אידה: "כולם הצטברו אצלי במשך השנים. המצלמה תמיד מוכנה לפעולה בתיק שלי. אני אוהבת לצלם. בעיקר טבע. ברגע שאני רואה בדרכי משהו שמוצא חן בעיניי, אני שולפת מיד את המצלמה ומתעדת. בעבר השתמשתי במצלמת קודאק ישנה עם פילמים שהבאתי מצרפת בשנות השישים, אבל היא התקלקלה, והיות ולא נמצאו לה חלקי חילוף, החלטתי לעבור הלאה, למצלמה דיגיטלית פשוטה. קטנה וקומפקטית. לפעמים אני גם מצלמת באמצעות אייפד."

 

אהבת  הצילום והציור התחיל כשהייתה  נערה. אבל  כדי שיאפשרו לה ללמוד בחוגים אלה, דרשו ממנה הוריה להביא  תעודה  טובה  מבית  הספר.  אבל  לא כך  היה. אידה: "אהבתי  יותר  לקפל  אוניות  מדפי  המחברות  מתחת לשולחן הכתיבה,  עד  שהמורה  תפסה  אותי  והענישה  אותי.  עונש  שהיום  לא  קיים.  היא אחזה בידי, העמידה  אותי  מאחורי  הלוח,  ובהפסקה, במשך  חצי  שעה,  נאלצתי  לעשות  סיבוב  בחצר  עם  פתק  על הגב:  'אידה עושה אוניות בכיתה'..."
 
אידה (גצל) בלש נולדה בעמק הלואר, צרפת, בשנת 1934, בעיירה שאוכלסה במהגרים יהודים שנמלטו מהפוגרומים בפולין. את האהבה לציור גילתה כבר בגיל צעיר, אך לא יכלה לממש את הכישרון בגלל הקשיים הכלכליים אליהם נקלעו הוריה. בשנות  ה-40 הוריה  היו  צריכים  להתמודד  עם  הקשיים  בעקבות  המלחמה.  "הכסף שאבא שלי הרוויח היה מיועד לאוכל ולא לתחביבים. הוא היה המפרנס היחיד. אמי הייתה  שוקלת  כל  פרוסת  לחם  כדי  שלא  נריב בינינו.  כך  שללמוד  ציור  או  צילום  לא  בא  בחשבון."
 
ב-1959 עלתה לישראל, כשהיא מותירה מאחור את המשפחה הגדולה, בה שימש האב כמפרנס יחיד של 9 נפשות. "בצרפת למדנו בבית ספר לא יהודי," היא מספרת, "כי לא היה כזה אצלנו, והיות וההורים שלי שהיו דתיים חששו שנתחתן עם גויים, עלינו ארצה בזה אחר זה, אני והאחים שלי. אף ילד, אגב, לא נשאר דתי, אבל את יום כיפור אני שומרת, ובפסח אני לא אוכלת לחם. פשוט לא מסוגלת."

 

היא למדה עברית באולפן בקיבוץ גזר, ואחרי שנה עברה להתגורר בחיפה. כאן התפרנסה מעבודות תפירה וטיפול בילדים שהגיעו מרקע משפחתי קשה. מקור הרעיון לתמונות הבד שלה שמכסים את קירות ביתה הינו מעבודות אפליקציה על בגדי ילדים. "במעון תיקנתי הרבה בגדים קרועים. לרשותי עמדה רק מכונת תפירה מיושנת, וכדי לכסות על הפגמים והקרעים עשיתי כל מיני אפליקציות וקישוטים. כך התפתחה אצלי מיומנות התפירה."
 
המפגש עם הילדים הנזקקים במעון בשכונת נווה שאנן פיתח אצלה יצר התנדבותי בלתי נלאה. שמורים אצלה תצלומים של הילדים ההם, ועד היום היא שומרת על קשר עם אחדים מאותם ילדים שהינם היום בשנות הארבעים לחייהם. היא מתנדבת בארגונים שונים, ומתרפקת בזיכרונות מהתקופה בה התנדבה למען ילדי צד"ל.
 
בחיפה גידלה את בתה היחידה, אלכסנדרה, שמתגוררת כיום בארה"ב ועוסקת בתכשיטנות. "קשה לי עם זה שהבת היחידה שלי מתגוררת רחוק ממני," היא מודה. "אבל גם אני עזבתי את המשפחה שלי ונסעתי לישראל. לפחות כיום האפשרויות לתקשורת עם חו"ל הרבה יותר טובות."
 
במשך השנים אידה מעולם לא למדה באופן מסודר לצלם או לצייר. היא הסתדרה לבד, וניצלה את הכישרון הטבעי. "אני גאה בבתי, שירשה ממני את החוש לאמנות, והיא אפילו מתפרנסת מזה במקום מגוריה בחו"ל."
 
ההכשרה העיקרית לכישרון הרב שמתבטא כיום בעבודותיה השונות בתחום האמנות הסתכמה בלימודיה בבית ספר מקצועי במגמה לאופנה ותפירה. ההתפתחות האמנותית שלה היא עצמאית כמעט לחלוטין, מה שמסביר את הקווים הייחודיים שפיתחה.

 
 
לצד ציורי פורטרט ופרחים, רוב ציוריה של אידה הם של טבע ונופים, עם דגש מיוחד על הבתים הישנים והמתפוררים של העיר בתחתית. מבנים שהולכים ונעלמים מהנוף המקומי. היא מציירת על נייר, בד, קרטון, עץ וגם קירות. הסגנון ריאליסטי ברובו, ומצויר באקריליק ושמן.
 
דירתה של אידה בלש ברחוב עקיבא בחיפה, עמוסה באינספור צילומים וציורים, וגם הקירות שבחצר מקושטים בצבעים עליזים. הצבעוניות הזו באה לשפר את מצב רוחה, ולחפות על בעיות וקשיים אליהם נקלעה, ושהיא נאלצת להתמודד מולם לבדה.
 
רחוב עקיבא ממוקם בשכונה מעורבת, דתיים לצד חילונים, אך היחסים טובים. אחדים מהילדים הדתיים מגיעים לפעמים להשתעשע עם שני הכלבים ושמונת החתולים שהיא מגדלת. כולן חיות עזובות שהיא אספה מהרחוב. בשנים האחרונות היא מסוגלת לצייר רק בלילות. אז מגיע השקט, מגיעה המוזה, וזהו גם מזור מסוים מבעיות השינה והדאגות שתוקפות אותה עם רדת העלטה.
 
רוב עבודותיה עוסקות בנופים, אבל לא רק. תמונה גדולה אחת, מכמירת לב, מכילה 8 עניבות שמודבקות באלכסון, וביניהן דמויות שנגזרו מצילומים ישנים, וסביבם קישוטים צבעוניים. העניבות נשלחו אליה מאחותה המתגוררת בצרפת. הן היו שייכות לבעלה המנוח של האחות, והדמויות האנושיות נגזרו ביד בוטחת מתוך הצילומים המשפחתיים. לאידה יש ידיים מדייקות מאוד, כיאה למי שעובדת ומתפרנסת מתפירה מגיל 16.
 
עבודות הבד שלה מרשימות וממרחק הן נראות כמו ציורים. רק כשמתקרבים עד מאוד אפשר להבחין בחיבורים העדינים בין הבדים השונים, היוצרים יחד נופים חיפאים מוכרים של הנמל, בניין הטיל ועוד. גם אהבתה לבעלי חיים ולטבע בא לידי ביטוי ברבות מהעבודות.
 
עיסוקה כתופרת מספק לה רוכסנים, סרטי אלכסון, עניבות, כפתורים, סוגי בדים שונים ושאר אביזרים בהם היא משתמשת לעבודות היצירה שלה. תמונה אחת, שיקרה לה במיוחד, מנציחה את המנזר בצרפת בו הסתתרה עם אחיותיה בתקופת השואה. היא היתה אז בת שש-שבע, ועל פי הזיכרון המטושטש מאותם ימים היא הוסיפה לה גם את הכנסייה הסמוכה אליה נלקחו להתפלל, וגם את השלט שמופיע כיום ב'יד ושם' לזכר הכומר שהציל את חיי האחיות, ואשר הוגדר בזכות המלצתה כ'יקיר אומות העולם'.

 
 
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
+ שלח משוב

כיצד לבחור את האבוקדו המנצח

כיצד לבחור את האבוקדו המנצח
החורף בפתח ובמדפי הפירות בסופר כבר ניתן למצוא זני אבוקדו בשלים וטעימים. הפרי הבריא והחשוב הזה, המכיל בעיקר שומן בלתי רווי הבריא עבורנו, מכיל בנוסף כמות גבוהה של ויטמיני B, A, E, C ויטמין K וחומצה...
קישור לעמוד המלא

ליבירה: סופשבוע חריף מאוד!

ליבירה: סופשבוע חריף מאוד!
במסעדת ליבירה החליטו לרקוח עבורכם פסטיבל חריף של סופ"ש ארוך ולוהט במיוחד הכולל מנות לוהטות עם פלפלים כמו צ'ילי תאילנדי, צ'יפוטלה, חלפניו, הבנרו, שאטה, פלפל ג'ולוקיה ועוד. תפריט הפסטיבל החריף שרקח השף.
קישור לעמוד המלא

רשת B-FRESH השיקה סניף חדש בקריון

רשת B-FRESH השיקה סניף חדש בקריון
רשת משקאות הבריאות B-FRESH השיקה בסוף השבוע האחרון את הסניף החדש ה-15 בקניון הקריון בקריית ביאליק. הגיע לברך את ניב כהן מבעלי הרשת,גיא קרן מנכ"ל הקניון שנהנה יחד עם כל המבקרים משייק בריא ומרענן...
קישור לעמוד המלא

פאפא ג'ונס: מבצע אקסטרה פריידיי

פאפא ג'ונס: מבצע אקסטרה פריידיי
רשת הפיצריות פאפא ג'ונס יוצאת במבצע אקסטרא פריידיי ותציע ללקוחותיה בכל יום שישי - פיצה מרגריטה משפחתית +5 תוספות ב-55 ₪ כל אחת, בקנייה של 2 פיצות דרך האתר בלבד, בכל סניפי הרשת. רשת הפיצריות פאפא...
קישור לעמוד המלא

רשת BBB משיקה מנות חדשות בתפריט קיץ 2018

רשת BBB משיקה מנות חדשות בתפריט קיץ 2018
הצוות הקולינרי של רשת BBB, בראשותו של שף אילן פנחס, פיתח מנות חדשות שמתווספות לתפריט קיץ 2018. המנות החדשות כוללות המבורגרים מיוחדים, לרבות המבורגרים צמחוניים, מנות עיקריות מגוונות, מנות ראשונות...
קישור לעמוד המלא

יקבי כרמל: חגיגת יין וארוחת ערב מפוארת לקראת ראש השנה

יקבי כרמל: חגיגת יין וארוחת ערב מפוארת לקראת ראש השנה
יקב כרמל הוותיק, שהחל לפעול בשנת 1892, פתח את שעריו לחגיגה של יין וארוחת בשרים נהדרת לכבוד החגים הקרבים ובאים. המארחים היו נדב ארנס (מנכ"ל יקבי כרמל) ויפתח פרץ (היינן הראשי של יקבי כרמל), שהשיקו...
קישור לעמוד המלא

פתיחה חגיגית למסעדת מקאו

פתיחה חגיגית למסעדת מקאו
מאות אנשים הגיעו בערבו של יום שני, 30 ביולי אל מסעדת 'מקאו' שפתחה את שעריה במושבה הגרמנית שבחיפה. המסעדה, בבעלותם של צביקה לוי ואיסמעאיל חלפו, מביאה בשורה אסיאתית קולינארית חדשה לחיפה. השניים לא...
קישור לעמוד המלא

הזרע: חידושים של פירות וירקות לראש השנה 2018

הזרע: חידושים של פירות וירקות לראש השנה 2018
"הזרע" מרכזת מאמצים ביצירת ערך מוסף משמעותי לכל אורך שרשרת האספקה, באמצעות טיפוח ממוקד של זנים ייחודיים של זרעי ירקות ופירות. כבר בימים אלו ניתן למצוא ברשתות שיווק מספר זנים ופיתוחים של "הזרע" שזכו...
קישור לעמוד המלא

פטריקס כובש את הקריות

פטריקס כובש את הקריות
רשת הברים האירים "פטריקס" מתרחבת, והיא השיקה כעת את הסניף השמיני והחדש שלה במתחם ביג קריות. סניף גדול, מעוצב ומזמין שמכיל כ-200 מקומות ישיבה. פאב פטריקס יכול להיות נפלא לחגיגות פרטיות, מפגשי חברים...
קישור לעמוד המלא

הסירים של קאטי - לאן נעלמו המסעדות הרומניות?

הסירים של קאטי - לאן נעלמו המסעדות הרומניות?
שישי, 12 בצהרים. במסגרת פסטיבל מטבח/אמנות שנערך בעיר התחתית של חיפה במהלך הסופ"ש האחרון, התקיימה במסעדת 'הסירים של קאטי' ברחוב קיבוץ גלויות 34, ארוחה על טהרת האוכל הרומני הביתי, כשבמהלכה התקיים גם...
קישור לעמוד המלא

ליקר מרקט משיקה את משקאות הקיץ

ליקר מרקט  משיקה את משקאות הקיץ
חנות היין והמשקאות "ליקר מרקט XO" בבעלותה של חגית כץ, שבמרכז ביג קריות, השיקה בשבוע שעבר, באירוע למוזמנים בלבד, את משקאות הקיץ המובילים. למעלה מ-100 מוזמנים שנמנים על רשימות הסלב הנכונות הגיעו לטעום..
קישור לעמוד המלא

נשים מבשלות: סיורי רמדאן בעכו העתיקה

נשים מבשלות: סיורי רמדאן בעכו העתיקה
המציאות הקשה בארץ היא שלנשים מבוגרות בפריפריה יש מעט מאוד אפשרויות תעסוקה. אפילו אם יש להן השכלה מקצועית, היצע העבודות הינו מאוד מצומצם. מיזם חברתי כלכלי בשם "נשים מבשלות" רוצה לשנות את המצב הקיים...
קישור לעמוד המלא

רק בשר: מנת sizzling לוהטת ומבעבעת

רק בשר: מנת sizzling לוהטת ומבעבעת
רק בשר, הרשת אשר הביאה את הבשר הישראלי לקדמת הבמה ומאכילה אלפי סועדים בשבוע, ממשיכה להפתיע ולחדש בתחום הבשר ומציעה מנה ייחודית וחדשנית. המנה נקראת sizzling מלשון sizzle, וכשמה כן היא...
קישור לעמוד המלא

בלאק: תפריט חברתי לקראת המונדיאל

בלאק: תפריט חברתי לקראת המונדיאל
רשת בלאק בורגר יוצאת בתפריט חברתי חדש לקראת שידורי המונדיאל, כאשר בכל התקופה הספורטיבית, יוצע תפריט ייחודי לחברים הכולל קומבינציות אוכל, בירה ושתייה במחירים מאתגרים!...
קישור לעמוד המלא

איטליאנו דה לה קוסטה: סעודת אלף לילה ולילה

איטליאנו דה לה קוסטה: סעודת אלף לילה ולילה
את מסעדת 'איטליאנו דה לה קוסטה' אני אוהב במיוחד, ולכן כאשר התקשרו ושאלו אותי אם אני ספונטני ובא לי להגיע לסעודת אלף לילה ולילה שם, מיד עניתי בחיוב. הסעודה הזו התקיימה ביום רביעי, 9 במאי, במסגרת...
קישור לעמוד המלא

לייבסיטי - בניית אתרים