בריוש

בשנת 2011 החליטה הקונדיטורית חגית שטרן לעזוב את עבודתה כמנהלת לוגיסטית בחברת הרכבים העולמית "פורד" בבלגיה, כדי להגשים חלום ישן שלה. את רזי הבולונז'ורי והאפייה הצרפתית היא למדה ב-Perpigan שבצרפת, ולאחר

אוקטגון מארחת את יקב וורטמן

מסעדת אוקטגון הוותיקה, שפועלת כבר 17 שנים, הנהיגה לאחרונה מסורת חדשה – פעם בחודש היא מציעה ארוחת קונספט שמשלבת מנות ויינות שתואמים להן. מחיר ארוחה כזו היא בסך 200 ₪ לסועד, והמנות הן...
דף הבית >> אמנות >> תערוכות חדשות >> בית שאגאל: על ההבדל הקטן, שבין האיש והאישה
 

 

בית שאגאל: ההבדל הקטן


 

עבודות נועזות, ציורים פרובוקטיביים וסגידה לגוף האדם – בתערוכת 'ההבדל הקטן' שתפתח בבוקר שבת, 4.3 בשעה 11:30 בבית שאגאל לכבוד יום האישה הבינלאומי ## האם תתגלה שם התשובה להבדלים שבין הזכר לנקבה? ## אדם וחווה, גרסת 2017
 

 

25.3.17 – 4.3.17

אוצרת: תמי סינר


 

יורם מארק-רייך

אתר כדאי לדעת


 
ההזמנה לתערוכה
 
לרגל יום האישה הבינלאומי שיחול השבוע, תיפתח בשבת, 4 במרץ, בשעה 11:30, בבית האמנים ע"ש שאגאל תערוכה קבוצתית-ארצית בשם 'ההבדל הקטן'.

ההבדל הוא אולי קטן, אבל גם מאוד גדול. עוד מתחילת האנושות, כשנוצר האדם הראשון, נכתב בתורה כי האלוהים לקח צלע מצלעו של האדם ויצר את האישה. נדמה, כי מאז ועד ימינו אלה נאלצות הנשים להוכיח בכל דרך אפשרית כי הינן שלמות בזכות עצמן.

אוצרת התערוכה, האמנית תמי סינר, מודעת לכך שהיחסים בין גברים ונשים הם תעלומה בלתי פתירה, ולכן החליטה לאצור תערוכה שתבחן את סוגיית ההבדל הקטן שבין הגברים לנשים. שם התערוכה נבע מהמחשבה כי ההבדל בין המילים 'איש' ו'אישה' הוא רק האות 'ה"א', ואילו במציאות ההבדלים הם עצומים.

 
עבודה של טלי עירוני. צילום: בני שארי רבי

ההבדל בין שני המינים יישמר גם במיקום העבודות – בקומה הראשונה תוצג פרשנותם של אמנים גברים על עולם הנשים, ואילו בקומה השנייה תוצג פרשנותן של אמניות נשים על עולם הגברים.

מידי שנה נערכת בבית שאגאל תערוכה בנושא פמינה. הנושא תמיד עסק בנשים בלבד. השנה, החליטה האוצרת ליצור רעיון מעניין ומאתגר, ולאפשר לגברים ולנשים גם יחד להציג בפני הקהל הרחב מגוון דעות של שני המינים.
 
תמי סינר: "בתחילה, כל העבודות של האמנים הגברים עושות רושם של אמירה אחת - גוף האישה והתייחסות אליו בלבד, שהרי אומרים כי רוב הגברים הם : one track mind, אבל במבט שני אפשר להיווכח, שישנה שם חיבה, אהבה לגוף האישה, ואולי אהבה לאישה עצמה."


 
עבודה של גילי אזבל. צילום: ולדימיר אזבל

"מה שהנחה אותי בקבלת העבודות היה שתהיינה עבודות ברמה גבוהה, עבודות מעניינות, נועזות, ייחודיות, אקספרסיביות, ושיציגו מחשבה מעמיקה בנושא, תרתי משמע... וכמובן שיהיה כייף ועניין לקהל הרחב המגיע תמיד בהמוניו, לצפות בתערוכה."
 
האמנים המשתתפים, כחמישים במספר, גברים ונשים, נענו לקריאת קול קורא שפירסם בית שאגאל, והגיעו מכל רחבי הארץ ומבית.

רוב האמנים מציגים מספר עבודות. מיעוטם מציג רק עבודה אחת. האמנים המשתתפים הגיעו מ: תל אביב, רחובות, כפר סבא, רעננה, הוד השרון, עין כרמל, כרם מהר״ל, כרמיאל, עכו, קיבוץ שמיר, קריות, חיפה ועוד.

תמי, מה דעתך על ההבדלים בין גברים ונשים?
 
"מצד אחד הייתי רוצה שתהיה לי תפיסת עולם גברית, כלומר, ללא חפירות עצמיות. אני חושבת שגברים אינם מתעסקים בדברים שאנו הנשים עוסקות ולעיתים מטרידות בהם את ראשינו ללא הרף, כאשר הצד השני בכלל כבר שכח מה הייתה הבעיה לאחר רגע. מצד שני, יש גם יתרונות לרגישות הזו, לנשיות, עצם העובדה שאפשר לבטא את מה שאת רוצה, להקשיב, לעזור, לתמוך, להיות חברה טובה, אלה התנהגויות 'נשיות' בהן אני גאה."

 
עבודה של איש גורדון. צילום: אלבום פרטי

העבודות הפתיעו אותך?
 
"מה שהפתיע היה שרוב הנשים האמניות המציגות לא הציגו סוגיות נפוצות בין גברים ונשים, כעסים, לבטים. רובן התייחסו לזוגיות במובן של חיבור מיני גם כן. למשל, העבודות של טלי עירוני שמציגה זוגות מחוברים בדיוק מינימלי של הרגע, או מדליין שבדשנקו שעוסקת בחיבור לתנ״ך, כאשר התפיסה הדתית נסמכת על סיפור בריאת האישה מצלעו של הגבר. מאחר והיו מחוברים, התחברותם בנישואין היא מעין חזרה למצב של לפני ההפרדה, כפי שכתוב בספר בראשית: 'על כן יעזוב איש את אביו ואת אמו ודבק באשתו והיו לבשר אחד'.  או, למשל, אופירה כהן בכרזה הנקראת 'ליפ גלוס' ומראה מחזה שובב, או העבודה של עירית סיני מתל אביב שמציגה חיבור צבעוני וארוטי של זוג בו הגבר נראה כאישה. בסופו של דבר, מורגשת אהבה רבה של הגברים לנשים בחייהם."
 
"דווקא הצלמים בתערוכה הראו מחלוקות בין גברים ונשים. איציק איינהורן מתל אביב וליאורה איגר דרייפוס מחיפה הצליחו לקלוט בעדשתם את הבעות הפנים הנשיות הטרודות, או סצנות אחרות רגישות והומוריסטיות."

 
עבודה של ורדה סולל-שמאי. צילום: דפנה וכסלר

 
+ + +

בין המשתתפים: יאיר אהרון מקבוץ שמיר, שמציג זוגות מפוסלים בעץ באמצע מעשה האהבה. בנוסף, הוא מציג דמות של ספק גבר ספק אישה בגודל אמיתי, הרקע מאחור צבוע בוורוד כאשר ההתייחסות היא לסרטן השד.

אלון חיון מכרם מהר"ל מציג שתי עבודות. האחת, טורסו עשוי מחלקי ברזל, העוסק במורכבות האישה. השנייה, דמות אישה עשויה מבטון בגודל אחד לאחד, מושלמת במידותיה ובצורתה.

יוסי פלמור מחיפה יצר דמות אישה משיש, שפנס רחוב עובר לכל אורך גופה.

סולומון לבייב מכרמיאל יצר באחת מעבודותיו את 'אצבעונית' על עלה, וסיפר כי תמיד ריתקה אותו המחשבה מה קורה לגיבורי הילדות אחרי הדף האחרון של הספר. הוא יצר את אצבעונית כאישה בשלה שעדיין יושבת על ענף.

איש גורדון מעפולה הגיש סדרת ציורים ארוטיים על נשים, כאשר הוא מבליט במיוחד את חלקן האחורי. עבודותיו בצבעים סוערים, אקספרסיביות במיוחד.

מיכאל סיצ'ב מקריית חיים מציג כמה ציורים ופסל שהוא סילואטה של אישה בגודל טבעי עם אברי גוף מוקצנים בגודלם, מברזל.

הצייר החיפאי דן לבני יצר סדרת עבודות בסגנון סוריאליסטי, דמויות נשים בסיטואציות שונות.

ואדים רובינצ'יק, תושב ישוב ליד מעלות, יצר סדרת דמויות מחימר, חלקן מעולם הפנטסיה, וחלקן אנושיות עד מאוד.

 
עבודה של נילי מייטל. צילום: אלבום פרטי

בקומה השנייה – קומת האמניות הנשים, מציגה האמנית טלי עירוני מתל אביב סדרה חושפנית הכוללת סיטואציות טעונות שהיא משקיטה אותן כביכול. הסדרה כוללת דמות בעירום מוצגת מאחור, כורעת ומציירת על בד. עבודה אחרת מציגה זוג באמצע אקט מיני. עבודות ריאליסטיות מיוחדות.

מדלן שבדשנקו מכרמיאל, מציגה עבודה בשם 'והיו לבשר אחד', דמות אישה המפוסלת בתוך איבר מין של גבר, משיש.

ורדה סולל-שמאי מחיפה, מציגה זוג בסיטואציה אינטימית באחת מעבודות הציור שלה ובעבודה שנייה – ניתוק מערכת יחסים.

גם משפחת אזבל מקיבוץ אשדות יעקב משתתפת בתערוכה. ולדימיר אזבל מציג סדרת נשים דשנות מחימר, ספק אמיתיות ספק קריקטורות, אשתו סופי אזבל מציגה סדרת ציורים העוסקת במושגים מעולם הגברים, ובנם גיא מציג סדרת עבודות מודרנית מרהיבה של נשים צעירות. כרמלה כתבי החיפאית מציגה עבודות קולז', מחווה למלרו, וסדרת רישומי עירום.

משתתפי התערוכה:

ואדים רובינצ׳יק, אהובה שרמן, מיכאל סיצ׳ב, ילנה שמטוב, לילי קוזלובסקי, ליאורה איגר-דרייפוס, יוסי פלמור, תמר גרצ׳וק, צבי לנדסברגר, סולומון לבייב, אלון חיון, שרוניל אדלשטיין, נורית צדרבאום, נורית אפשטיין, גדעון שני, דוד בר-און, שרה סגל, נאוה סידון, מלכה כוכבי, איציק איינהורן, אצ׳י ורנר, אזבל ולדימיר, אזבל סופי, אזבל גיא, אנדרה קומדין, היאם חיתבי, קלאודיה פרז, תמי סינר, יורם בק, ניצה כהן, ספי גל, אבי שפרבר, עדנה בנס, נירה רז, איש גורדון, קטי פלדי, אילנה צורי, דן לבני, אסף בריל, ורדה סולל שמאי, נדיה קוגן, מורין רוזן, טלי עירוני, עידית סיני, ישראל רייס, פולינה ויסוקובסקי, שקד שפירא, גלינה, כרמלה כתבי, מדלן סולומון, יאיר אהרון, אבי שרון, רינה סולומון, ענת שלום, אילנה גברון.
 
 
Bookmark and Share
Back שלח לחבר הדפס
+ שלח משוב

ליבירה: סופשבוע חריף מאוד!

ליבירה: סופשבוע חריף מאוד!
במסעדת ליבירה החליטו לרקוח עבורכם פסטיבל חריף של סופ"ש ארוך ולוהט במיוחד הכולל מנות לוהטות עם פלפלים כמו צ'ילי תאילנדי, צ'יפוטלה, חלפניו, הבנרו, שאטה, פלפל ג'ולוקיה ועוד. תפריט הפסטיבל החריף שרקח השף.
קישור לעמוד המלא

רשת B-FRESH השיקה סניף חדש בקריון

רשת B-FRESH השיקה סניף חדש בקריון
רשת משקאות הבריאות B-FRESH השיקה בסוף השבוע האחרון את הסניף החדש ה-15 בקניון הקריון בקריית ביאליק. הגיע לברך את ניב כהן מבעלי הרשת,גיא קרן מנכ"ל הקניון שנהנה יחד עם כל המבקרים משייק בריא ומרענן...
קישור לעמוד המלא

פאפא ג'ונס: מבצע אקסטרה פריידיי

פאפא ג'ונס: מבצע אקסטרה פריידיי
רשת הפיצריות פאפא ג'ונס יוצאת במבצע אקסטרא פריידיי ותציע ללקוחותיה בכל יום שישי - פיצה מרגריטה משפחתית +5 תוספות ב-55 ₪ כל אחת, בקנייה של 2 פיצות דרך האתר בלבד, בכל סניפי הרשת. רשת הפיצריות פאפא...
קישור לעמוד המלא

רשת BBB משיקה מנות חדשות בתפריט קיץ 2018

רשת BBB משיקה מנות חדשות בתפריט קיץ 2018
הצוות הקולינרי של רשת BBB, בראשותו של שף אילן פנחס, פיתח מנות חדשות שמתווספות לתפריט קיץ 2018. המנות החדשות כוללות המבורגרים מיוחדים, לרבות המבורגרים צמחוניים, מנות עיקריות מגוונות, מנות ראשונות...
קישור לעמוד המלא

יקבי כרמל: חגיגת יין וארוחת ערב מפוארת לקראת ראש השנה

יקבי כרמל: חגיגת יין וארוחת ערב מפוארת לקראת ראש השנה
יקב כרמל הוותיק, שהחל לפעול בשנת 1892, פתח את שעריו לחגיגה של יין וארוחת בשרים נהדרת לכבוד החגים הקרבים ובאים. המארחים היו נדב ארנס (מנכ"ל יקבי כרמל) ויפתח פרץ (היינן הראשי של יקבי כרמל), שהשיקו...
קישור לעמוד המלא

פתיחה חגיגית למסעדת מקאו

פתיחה חגיגית למסעדת מקאו
מאות אנשים הגיעו בערבו של יום שני, 30 ביולי אל מסעדת 'מקאו' שפתחה את שעריה במושבה הגרמנית שבחיפה. המסעדה, בבעלותם של צביקה לוי ואיסמעאיל חלפו, מביאה בשורה אסיאתית קולינארית חדשה לחיפה. השניים לא...
קישור לעמוד המלא

הזרע: חידושים של פירות וירקות לראש השנה 2018

הזרע: חידושים של פירות וירקות לראש השנה 2018
"הזרע" מרכזת מאמצים ביצירת ערך מוסף משמעותי לכל אורך שרשרת האספקה, באמצעות טיפוח ממוקד של זנים ייחודיים של זרעי ירקות ופירות. כבר בימים אלו ניתן למצוא ברשתות שיווק מספר זנים ופיתוחים של "הזרע" שזכו...
קישור לעמוד המלא

פטריקס כובש את הקריות

פטריקס כובש את הקריות
רשת הברים האירים "פטריקס" מתרחבת, והיא השיקה כעת את הסניף השמיני והחדש שלה במתחם ביג קריות. סניף גדול, מעוצב ומזמין שמכיל כ-200 מקומות ישיבה. פאב פטריקס יכול להיות נפלא לחגיגות פרטיות, מפגשי חברים...
קישור לעמוד המלא

הסירים של קאטי - לאן נעלמו המסעדות הרומניות?

הסירים של קאטי - לאן נעלמו המסעדות הרומניות?
שישי, 12 בצהרים. במסגרת פסטיבל מטבח/אמנות שנערך בעיר התחתית של חיפה במהלך הסופ"ש האחרון, התקיימה במסעדת 'הסירים של קאטי' ברחוב קיבוץ גלויות 34, ארוחה על טהרת האוכל הרומני הביתי, כשבמהלכה התקיים גם...
קישור לעמוד המלא

ליקר מרקט משיקה את משקאות הקיץ

ליקר מרקט  משיקה את משקאות הקיץ
חנות היין והמשקאות "ליקר מרקט XO" בבעלותה של חגית כץ, שבמרכז ביג קריות, השיקה בשבוע שעבר, באירוע למוזמנים בלבד, את משקאות הקיץ המובילים. למעלה מ-100 מוזמנים שנמנים על רשימות הסלב הנכונות הגיעו לטעום..
קישור לעמוד המלא

נשים מבשלות: סיורי רמדאן בעכו העתיקה

נשים מבשלות: סיורי רמדאן בעכו העתיקה
המציאות הקשה בארץ היא שלנשים מבוגרות בפריפריה יש מעט מאוד אפשרויות תעסוקה. אפילו אם יש להן השכלה מקצועית, היצע העבודות הינו מאוד מצומצם. מיזם חברתי כלכלי בשם "נשים מבשלות" רוצה לשנות את המצב הקיים...
קישור לעמוד המלא

רק בשר: מנת sizzling לוהטת ומבעבעת

רק בשר: מנת sizzling לוהטת ומבעבעת
רק בשר, הרשת אשר הביאה את הבשר הישראלי לקדמת הבמה ומאכילה אלפי סועדים בשבוע, ממשיכה להפתיע ולחדש בתחום הבשר ומציעה מנה ייחודית וחדשנית. המנה נקראת sizzling מלשון sizzle, וכשמה כן היא...
קישור לעמוד המלא

בלאק: תפריט חברתי לקראת המונדיאל

בלאק: תפריט חברתי לקראת המונדיאל
רשת בלאק בורגר יוצאת בתפריט חברתי חדש לקראת שידורי המונדיאל, כאשר בכל התקופה הספורטיבית, יוצע תפריט ייחודי לחברים הכולל קומבינציות אוכל, בירה ושתייה במחירים מאתגרים!...
קישור לעמוד המלא

איטליאנו דה לה קוסטה: סעודת אלף לילה ולילה

איטליאנו דה לה קוסטה: סעודת אלף לילה ולילה
את מסעדת 'איטליאנו דה לה קוסטה' אני אוהב במיוחד, ולכן כאשר התקשרו ושאלו אותי אם אני ספונטני ובא לי להגיע לסעודת אלף לילה ולילה שם, מיד עניתי בחיוב. הסעודה הזו התקיימה ביום רביעי, 9 במאי, במסגרת...
קישור לעמוד המלא

פסטיבל DRINKS בעיר התחתית של חיפה

פסטיבל DRINKS בעיר התחתית של חיפה
פסטיבל DRINKS מביא לחיפה את מיטב המיקסולוגים בישראל, לצד עשרות מותגי אלכוהול מובילים מהארץ והעולם, ליומיים של חגיגה צבעונית ושמחה מלאת קוקטיילים מקוריים אשר נוצרו במיוחד עבור הפסטיבל. הפסטיבל יתקיים..
קישור לעמוד המלא

לייבסיטי - בניית אתרים